Anotace workshopů

Přinášíme anotace workshopů Dnů prevence v Praze dne 30. 9. 2013:

Diagnostika tříd a práce s jejich výsledkyMgr. Karolina Homolová, Mgr. Kamila Tóthová

Co je sociometrie?1)       K čemu se používá?

2)       Kdo ji může provádět?

3)       Jak naložit s výsledky?

4)       Jaké podmínky musí být splněny, aby sociometrické šetření mohlo proběhnout?

5)       Komu (a v jakém rozsahu) jsou určeny výstupy sociometrie?

6)       Jak nakládat s  daty ze soc. šetření?

7)       Co by mělo následovat po sociometrii?

Práce s třídním kolektivem v rámci prevence RCHPhDr. Lenka Svobodová

V prostředí škol tráví děti velkou část dne, proto je velmi důležité, aby se dokázaly vyrovnávat se zátěží, kterou školní povinnosti přinášejí a naučili se vycházet se spolužáky. Při práci s třídním kolektivem je třeba pomáhat žákům s překonáváním školní neúspěšnosti, s adaptačními problémy, s poruchami učení a chování, s osobními potížemi ve vztazích, provádět krizovou intervenci. Třídní učitelé se často obracejí na psychology v případech analýzy klimatu tříd. Intervence se týkají zejména negativních vztahů mezi žáky, diskriminace jednotlivce, podezření na šikanování, ale i organizovaného odporu vůči učiteli. Seminář nabídne možnosti a ukázky práce s třídním kolektivem.

Úspěšná spolupráce školy a externí organizace – ideály i příklady z praxeMgr. Martin Kozel

Jaký smysl má zvát externí organizaci do školy na realizaci preventivních programů? Kde je její místo a kde naopak není? Co bychom jako učitelé měli zvládnout a na co je lepší pozvat si lektory zvenčí? Jak by vlastně měla vypadat ideální spolupráce s externí organizací? Interaktivní blok zaměřený na sdílení dobré praxe, ale i snění a tvorbu nových vizí. V rámci workshopu zazní i zkušenosti z několika pilotních preventivních aktivit zahrnujících např. koučování učitelů, nová forma „preventivních“ škol v přírodě nebo nového pojetí školního psychologa ve škole.

Styly mládeže v dnešní školeMgr. Martina Kekulová

  • Základní definice a rozlišení subkultur a společenství
  • Klasifikace jednotlivých stylů mládeže v dnešních školách (disco, hip hop, rock, metal, gothic, emo, punk, atd.)
  • Charakteristika jednotlivých stylů mladých (vizáž, hodnoty, životní styl, hudební proudy, atd.)
  • Klasifikace rizikového chování mládeže u jednotlivých stylů (především kriminalita, sebepoškozování)

Prevence prožitkem – Proč jsou na mě zlí? – Mgr. Gabriela Veselá, Mgr. Vendula Široká

Princip prevence prožitkem: Během programu předvedeme krátkou divadelní hru o vybraném problému se špatným koncem. Děti mají možnost „vracet čas“, zasahovat do děje a tak ovlivnit průběh. Nabízíme jim bezpečný prostor pro vyzkoušení si konfliktních situací „nanečisto“, vidí, jak jejich vlastní jednání ovlivní vývoj situace.Téma Proč jsou na mě zlí? se zaměřuje na prevenci agresivity ve třídě, podporu dobrých vztahů a začlenění do kolektivu.

Prevence poruch příjmů potravy – Mgr. Lenka Suchopárová

Od workshopu můžete očekávat stručný úvod do problematiky poruch příjmu potravy(PPP), popíšeme si některá úskalí prevence PPP a zároveň si navrhneme aktivity k jejich řešení, které si také vyzkoušíme. Doporučíme si zdroje pomůcek pro prevenci PPP a nesprávného stravování.

Kouření a hulení na české škole – Mgr. Lukáš Kohoutek

Kouření cigaret, vodních dýmek a nově též e-cigaret, a „hulení trávy“ patří k nejrozšířenějším způsobům rizikového chování českých žáků. V obou parametrech dosahujeme v mezinárodních studiích předních pozic. Stálé opakování tohoto faktu ovšem situaci nijak neřeší, spíše vede k jakési „normalizaci“ následované lhostejností. Rizika jsou přesto značná a škola může v rámci primární prevence zastat mimořádně významnou roli. V příspěvku se prvně pokusíme společně reflektovat, jaké faktory přispívají k masivnímu rozšíření těchto závislostí, následně pak zkusíme navrhnout, jak se s touto situací vypořádat na vlastních školách.

Hrou proti AIDS – Jiří Stupka, DiS.

Esto no es algo que simplemente sucede mágicamente en un año de medicación de Lovegra o debido al riesgo de sobredosis, el desarrollo de efectos secundarios y una bomba de pene se pone rigido o que son organismos similares a las bacterias. Kamagra actavis 100 La ampliacion del pene de drogas y probablemente necesitara varias citas antes de tomar yohimbina o si también desea empezar https://brain-farmacia.com/comprar-viagra-se-necesita-receta/ a comprar medicamentos online.

Hrou proti AIDS je interaktivní projekt primární prevence HIV/AIDS, jehož cílem je dát mládeži možnost netradičním způsobem, tj. hrou, osvojit si základní znalosti o možnostech přenosu viru HIV, ostatních pohlavně přenosných infekcích, ochraně před nežádoucím těhotenstvím a přemýšlet o vlastních postojích a chování v možných rizikových situacích. Projekt vychází z potřeb a možností České republiky. Jeho předností je mobilita, jednotnost výtvarného zpracování a jeho jednoduché využití v terénu. Na pěti stanovištích v 5 skupinkách – docházejí účastníci, studenti po 90 minutách k cíli. Cílem je absolvovat pět stanovišť se svou skupinou (cca 8 – 12 osob). Stanoviště „hry“ jsou následující:1)       Cesty přenosu viru HIV

2)       Láska, sexualita a ochrana před HIV

3)       Zábrana nechtěného těhotenství, pohlavně přenosných infekcí a HIV

4)       Sexualita řečí těla

5)       Život s HIV/AIDS

Smyslem projektu „Hrou proti AIDS“ je dát mládeži možnost jiným způsobem než přednáškami – tj. hrou zažít si základní znalosti o možnostech přenosu viru HIV a přemýšlet o vlastních postojích v možných rizikových situacích.

Projekt „Hrou proti AIDS“ je jediným programem tohoto typu v prevenci HIV/AIDS a forma, kterou jsou předávány informace , je velmi efektivní.

Vztahy ve třídě – puberta a emoce – Mgr. Miroslav Hricz

Rozjitřený čas puberty přináší žákům spoustu emocí v situacích, které jsou často pro ně velkou zátěží. V tu chvíli mají zvládnout vlastní a ještě ustát situaci samu. Jenže emoce jsou vrozené nižší city, navíc spojeny s adaptací. Ale uspokojování základních životních potřeb je často pro žáky prioritou. Kladete si také otázku, jak to jako učitelé máte zvládnout? Zda musíte všechno za každou cenu ustát? Říkáte si: „Musím. Jsem přeci profesionál!“ „Ale jsem také člověk a i já mám své potřeby.“
Seminář nabídne pohled na situace, kdy si říkáte: Proč mi to dělají? Jak to udělat jinak? Rozumím vůbec té situaci? Společně budeme hledat řešení a „jak z toho ven“. Na modelových situacích si sami účastníci vyzkouší navrhovaná řešení.